Urheilutaitolentäjät ry.

Taitolennon SM-Kilpailut 2019, Malmin lentokenttä, 3.7 – 7.7.2019

Power Sportsman (IAC)

Rank Pilot Aeroplane Registration Totals O/all %
 1 Harri Janakka Zlin 526F OH-EME 1000.86 974.64 1975.50 77.776
 2 Mika Kanto Extra 300L OH-SIO 954.52 964.54 1919.06 75.554
 3 Antti Kivioja Yak 52 OH-YAC 911.84 967.53 1879.37 73.991
 4 Mauri Hälinen Christen Eagle OH-XEC 815.43 922.27 1737.70 68.414
 5 Antti Rantanen Yak 52 OH-YAC 808.08 900.96 1709.03 67.285
 6 Lasse Henriksson Christen Eagle OH-XHN 893.03 380.19 1273.22 50.127

 

Power Intermediate (IAC)

 Rank Pilot Aeroplane Registration Totals O/all %
 1 Iikka Henriksson Christen Eagle OH-XHN 1435.09 1548.27 2983.36 73.663
 2 Martti Henriksson Christen Eagle OH-XHN 1152.19 1412.45 2564.65 63.325
 3 Risto Niemi Christen Eagle OH-XEA 1216.07 1317.82 2533.89 62.565
 4 Toivo Huovinen Christen Eagle OH-XEC 1056.40 1276.87 2333.27 57.612
 5 Sten Stockmann Christen Eagle OH-XEA 1357.51 877.05 2234.57 55.174
 6 Petri Lipponen DR-107 OH-XOD 1456.54 433.64 1890.17 46.671
 7 Olli Toivanen DR-107 OH-XOD 1093.00 748.05 1841.05 45.458

 

Power Advanced (CIVA)

 Rank Pilot Aeroplane Registration Totals O/all %
 1 Sami Kontio Extra 330LX OH-OBO 2642.25 2120.17 4762.41 74.999
 2 Mikko Jägerholm Sukhoi 26M OH-GZZ 2585.19 2123.79 4708.99 74.157
 3 Sami Nikulainen Yak 55M OH-YAK 2563.73 1955.96 4519.69 71.176
 4 Risto Kallinen Yak 55M OH-YAK 2518.66 1936.95 4455.62 70.167
 5 Tapio Pitkänen Extra 330LX OH-OBO 2611.42 1815.52 4426.94 69.716
 6 Harri Kanto Extra 330LX OH-OBO 2166.34 1880.04 4046.37 63.722
 7 Robert Obolgogiani Extra 330LX OH-OBO 1188.81 511.68 1700.49 26.779

 

Glider Sportsman (IAC)

Rank Pilot Aeroplane Registration Totals O/all %
 1 Jani Virolainen SZD-59 Acro OH-1013 940.96 1006.45 1947.41 71.596
 2 Janne Mäntylä SZD-59 Acro OH-1013 995.96 844.33 1840.30 67.658
 3 Jere Kinnunen Pilatus B4 OH-974 937.92 833.09 1771.01 65.111

 

Glider Intermediate (IAC)

Rank Pilot Aeroplane Registration Totals O/all %
 1 Toivo Huovinen SZD-59 Acro OH-1013 1094.65 1101.56 2196.21 72.007
 2 Mika Laajalahti PIK-20TD OH-510X 1083.24 958.63 2041.87 66.947
 3 Tomi Ylinen SZD-59 Acro OH-1013 1019.34 933.94 1953.28 64.042
 4 Petri Mikkilä PIK-20TD OH-510X 996.31 921.31 1917.63 62.873

 

Glider Advanced (CIVA)

 Rank Pilot Aeroplane Registration Totals O/all %
 1 Jukka Pelto-Aho SZD-59 Acro OH-1013 1436.75 1230.75 2667.50 76.214
 2 Janne Nyyssönen SZD-59 Acro OH-1013 1326.25 874.88 2201.13 62.889

 

Contest Director: Kari Kemppi, Contest Chief Judge: Hanna Räihä, Scoring Director: Jukka Siirilä, Flight Director: Juha Silvennoinen.
Judges:  Jyrki Viitasaari, Kimmo Virtanen, Otto Ahonen, Timo Bartholdi.
Judges  Assistants: Tuula Bartholdi, Kiia Virtanen, Jari Summanen, Hanna Salminen, Antti Aho-Mantila, John Popika.

Close Menu