Urheilutaitolentäjät ry.

Taitolennon SM-kilpailut 2019 aikataulu

Keskiviikko 3.7. Lentojen harjoituspäivä
VAHVISTETTU aikataulu keskiviikon osalta:
– lentäjien briefing klo 8.00
– harjoituslentoja klo 9 alkaen, moottoritaitolennon harjoitukset ohi klo 14
– purjekoneiden harjoituslennot klo 18-20.15 (jatkoaika 20.00-20.15 sovittu)

Torstai 4.7. ensimmäinen kilpailupäivä

VAHVISTETTU aikataulu torstaiksi:
– lentäjien briefing klo 8.00

Power luokat eli moottoritaitolennon kilpailuluokat lentävät klo 9.00 – 13 seuraavasti:

Power Sportsman

1 Antti Rantanen Jak-52, OH-YAC
2 Harri Janakka Zlin 526F OH-EME
3 Mauri Hälinen OH-XEC Christen Eagle II
4 Lasse Henriksson OH-XHN Christen Eagle II
5 Mika Kanto OH-SIO, Extra 300
6 Antti Kivioja Jak-52, OH-YAC

Power Intermediate

1 Iikka Henriksson OH-XHN Christen Eagle II
2 Sakari Romunen OH-XIK, Pitts S-1C
3 Toivo Huovinen OH-XEC Christen Eagle II
4 Risto Niemi OH-XEA Christen Eagle II
5 Olli Toivanen DR107 “One Design” OH-XOD
6 Martti Henriksson OH-XHN Christen Eagle II
7 Sten Stockmann OH-XEA Christen Eagle II
8 Petri Lipponen DR107 “One Design” OH-XOD

Power Advanced

1 Sami Kontio Extra 330LX. OH-OBO
2 Sami Nikulainen OH-YAK. Jak-55M
3 Tapio Pitkänen Extra 330LX. OH-OBO
4 Mikko Jägerholm Su26M OH-GZZ
5 Robert Obolgogiani Extra 330LX. OH-OBO
6 Risto Kallinen OH-YAK. Jak-55M
7 Harri Kanto Extra 330LX. OH-OBO

Lisäksi Glider Advanced-luokka eli purjetaitolennon vaativin luokka lentää 13-14

Glider Advanced

1 Jukka Pelto-aho SZD-59 Acro
2 Janne Nyyssönen SZD-59 Acro

Klo 14-18 LENTOTOIMINNASSA TAUKO

Glider luokat Intermediate ja Sportsman lentävät klo 18-20

Glider Sportsman

1 Janne Mäntylä OH-1013 SZD-59 Acro
2 Jere Kinnunen Pilatus-B4, OH-974
3 Jani Virolainen OH-1013 SZD-59 Acro

Glider Intermediate

1 Mika Laajalahti PIK20TD, OH-510X
2 Toivo Huovinen OH-1013 SZD-59 Acro
3 Petri Mikkilä PIK20TD, OH-510X
4 Tomi Ylinen OH-1013 SZD-59 Acro

Perjantai 5.7. toinen kilpailupäivä

Lentotoimintaa klo 12-14 ja 18-20. Klo 18-20 lentää moottorikoneiden Power Advanced-luokka.  Lisäksi Malmin kentällä FHRA:n Cruising pre-party ja DC-3 lentää (vain ennakkovarauksella).

Lentojärjestys klo 12-14:

1 Pwr Sportsman Antti Kivioja Jak-52, OH-YAC
2 Pwr Sportsman Mika Kanto OH-SIO, Extra 300
3 Pwr Sportsman Lasse Henriksson OH-XHN Christen Eagle II
4 Pwr Sportsman Mauri Hälinen OH-XEC Christen Eagle II
5 Pwr Sportsman Harri Janakka Zlin 526F OH-EME
6 Pwr Sportsman Antti Rantanen Jak-52, OH-YAC

Klo 14-18 LENTOTOIMINNASSA TAUKO

VAHVISTETTU lähtöjärjestys klo 18-20:

1 Pwr advanced Mikko Jägerholm Su26M OH-GZZ
2 Pwr advanced Harri Kanto Extra 330LX. OH-OBO
3 Pwr advanced Risto Kallinen OH-YAK. Jak-55M
4 Pwr advanced Robert Obolgogiani Extra 330LX. OH-OBO
5 Pwr advanced Tapio Pitkänen Extra 330LX. OH-OBO
6 Pwr advanced Sami Nikulainen OH-YAK. Jak-55M
7 Pwr advanced Sami Kontio Extra 330LX. OH-OBO

Lauantai 6.7. kolmas kilpailupäivä

Lentotoimintaa  klo 9-14

Lähtöjärjestys Luokka Nimi Kone
1 Gld Advanced Janne Nyyssönen OH-1013 SZD-59 Acro
2 Pwr Intermediate Petri Lipponen DR107 “One Design” OH-XOD
3 Gld Advanced Jukka Pelto-aho OH-1013 SZD-59 Acro
4 Pwr Intermediate Sten Stockmann OH-XEA Christen Eagle II
5 Gld Sportsman Janne Mäntylä OH-1013 SZD-59 Acro
6 Pwr Intermediate Martti Henriksson OH-XHN Christen Eagle II
7 Gld Sportsman Jere Kinnunen Pilatus-B4, OH-974
8 Pwr Intermediate Olli Toivanen DR107 “One Design” OH-XOD
9 Gld Sportsman Jani Virolainen OH-1013 SZD-59 Acro
10 Pwr Intermediate Toivo Huovinen OH-XEC Christen Eagle II
11 Gld Intermediate Mika Laajalahti PIK20TD, OH-510X
12 Pwr Intermediate Risto Niemi OH-XEA Christen Eagle II
13 Gld Intermediate Tomi Ylinen OH-1013 SZD-59 Acro
14 Pwr Intermediate Iikka Henriksson OH-XHN Christen Eagle II
15 Gld Intermediate Petri Mikkilä PIK20TD, OH-510X
16 Pwr Sportsman Harri Janakka Zlin 526F OH-EME
17 Gld Intermediate Toivo Huovinen OH-1013 SZD-59 Acro
18 Pwr Sportsman Antti Rantanen Jak-52, OH-YAC

Palkintojen jako klo 14.00 la 6.7. (alustava aika)

Sunnuntai 7.7. Kilpailun varapäivä: EI LENTOJA, sillä kaikki lennot saatiin onnistuneesti läpi jo lauantaina.

 

 

Close Menu